Spółka publiczna – co to?

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, można nadać jej różną formę.
Jedni decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą, drudzy budują korporacje, a inni wybierają utworzenie spółki. W tej ostatniej grupie również istnieje spory wybór. Przedsiębiorcy mogą bowiem wybrać spółkę osobową, a więc jawną, partnerską komandytową czy komandytowo-akcyjną. Z drugiej strony widnieją spółki kapitałowe, to znaczy z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna.

Ostatni z wymienionych typów działalności określa się również jako publiczną, chociaż niewiele osób wie, co to tak właściwie oznacza. Kiedy spółka jest publiczna i co o tym decyduje?

Spółka publiczna – co to jest?

Co to jest spółka publiczna? Zazwyczaj staje się nią spółka akcyjna, a niekiedy również komandytowo-akcyjna. Polega ona na tym, że akcje przynajmniej z jednej emisji zostały dopuszczone do obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Dzięki temu szeroka grupa inwestorów ma możliwość ich kupna bądź sprzedaży.

Obrót akcjami należącymi do spółki publicznej reguluje Ustawa o obrocie publicznym i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu z dnia 25 listopada 2020 roku.

W jaki sposób tworzy się spółkę publiczną?

Aby spółka akcyjna bądź komandytowo-akcyjna zamieniła się w publiczną, trzeba przeprowadzić proces upublicznienia. W jaki sposób należy to zrobić? Najpierw emitent akcji podpisuje umowę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Stanowi ona podstawę rejestracji akcji w depozycie, które staną się częścią oferty publicznej.

Następny krok stanowi dostarczenie zarządowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. wniosku o wprowadzenie akcji należących do spółki do obrotu na rynek podstawowy bądź równoległy. Po otrzymaniu tego dokumentu organ określa system notowań, termin pierwszego notowania zgłoszonej spółki na giełdzie, a także datę sesji giełdowej, w trakcie której nastąpi pierwsze notowanie.

Obowiązki związane z prowadzeniem spółki publicznej

Wprowadzenie akcji na giełdę przez spółkę, a tym samym zmiana jej charakteru na publiczny, wiąże się z pewnymi obowiązkami, którymi wspólnicy zostają obarczeni. Zobowiązują się oni między innymi do niezwłocznego przekazywania informacji dotyczących nabycia bądź posiadania znacznego pakietu akcji. Mają one dotrzeć do Komisji Nadzoru Finansowego i publicznej wiadomości. Jednocześnie zaś te informacje powinna otrzymać albo spółka prowadząca rynek regulowany, albo podmiot odpowiedzialny za miejsce alternatywnego obrotu, na których znajdują się akcje danej spółki publicznej.

Wobec tych samych podmiotów spółka ma obowiązek przekazania listy akcjonariuszy posiadających minimum 5% liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Obejmuje to również podanie konkretnej liczby głosów, która przysługuje każdej z wymienionych osób, a także określenie ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów oraz tej na danym zgromadzeniu. Informacja musi dotrzeć do wymienionych wyżej podmiotów nie później niż 7 dni liczonych od terminu odbycia się walnego zgromadzenia.

Akcjonariusze muszą również liczyć się z koniecznością podawania do publicznej wiadomości relacji z działalności spółki. Niestety, obowiązek ten dotyczy także informacji uważanych za poufne – to z kolei może dać pewien rodzaj przewagi ewentualnym konkurentom wypełniającym ten sam obszar rynku.

Jak sprawdzić, czy spółka jest publiczna?

Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy spółka jest publiczna. W związku z tym, że jej akcje powinny widnieć na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., warto odwiedzić stronę internetową tego podmiotu oraz sprawdzić, czy dana spółka jest publiczna, wystarczy wyszukać ją wśród notowanych firm.

Inna opcja to skorzystanie z zasobów Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Aby uzyskać informacje na temat danej spółki publicznej, należy złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na decyzję o ich udzieleniu.

Kolejne rozwiązanie stanowi prześledzenie strony internetowej należącej do spółki. Jeśli ma ona publiczny charakter, na prowadzonej przez nią witrynie powinny znajdować się informacje dotyczące raportów bieżących i okresowych, sytuacji finansowej czy akcji znajdujących się na giełdzie.

Obsługa prawna spółek – Kancelaria Prawna Salvar

Grono wyspecjalizowanych prawników Kancelarii Prawnej Salvar doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne niekiedy wydaje się odpowiednie prowadzenie spółki pod kątem prawnym. Dzieje się tak, ponieważ tego typu działalność gospodarczą reguluje ogrom przepisów, które muszą być przestrzegane, aby wspólnicy działali legalnie. Dotyczy to również spółek publicznych.

Nasz zespół oferuje kompleksową pomoc prawną właścicielom różnorodnych spółek. Obsługujemy połączenia, przejęcia lub przekształcenia, reprezentujemy wspólników przed urzędami, uczestniczymy w negocjacjach czy transakcjach, a także przygotowujemy niezbędną dokumentację. Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej obsługi spółek, proponowaną przez Kancelarię Prawną Salvar.