Likwidacja spółki Warszawa


Dynamika rynku, a w tym pojawianie się na nim kolejnych przedsiębiorstw sprawia, że te już istniejące po krótszym lub dłuższym czasie zostają zamknięte. Ta sytuacja dotyczy również różnych spółek. Co istotne, zlikwidowanie tego typu działalności nie należy do zadań prostych i szybkich, dlatego warto zaufać specjalistom w tym obszarze.

Jak sfinalizować likwidację spółki w Warszawie w sposób zgodny z prawem? Na to i wiele innych pytań mogą Państwo znaleźć odpowiedź, korzystając z pomocy naszych specjalistów.

Jakie mogą być sposoby likwidacji spółki? Warszawa

Wspólnicy decydują się na likwidację spółki w Warszawie z wielu powodów. Wśród nich widnieje po prostu zrealizowanie zamierzonego celu, np. ukończenie zaplanowanej inwestycji. Inną przyczyną zlikwidowania działalności jest upłynięcie ustalonego przez wspólników terminu.

Kolejnym sposobem likwidacji spółki w Warszawie może być przegłosowanie przez wspólników uchwały o rozwiązaniu działalności. W takiej sytuacji nie ma znaczenia powód podjętej decyzji. Co istotne, musi ona zostać notarialnie zaprotokołowana, aby zachowała ważność.

Inny sposób na likwidację spółki w Warszawie stanowi sporządzenie uchwały zatwierdzonej przez każdego wspólnika podpisem elektronicznym, zaufanym bądź osobistym. Co ważne, tylko działalności powstałe przy wykorzystaniu wzorca umowy mogą zostać rozwiązane tą metodą. Ponadto nie potrzeba w tym przypadku notariusza.

Kolejna przesłanka, która wpływa na konieczność rozpoczęcia procesu likwidacji spółki w Warszawie, stanowi jej upadłość. Postępowanie upadłościowe kończy się wykreśleniem działalności z rejestru.

Likwidacja spółki w Warszawie bądź innej miejscowości może również nastąpić za sprawą decyzji sądu rejestrowego.

Jak przebiega likwidacja spółki w Warszawie? Otwarcie procesu

Aby likwidacja spółki w Warszawie mogła przebiec pomyślnie, wspólnicy muszą przejść przez kilka etapów prawnych. Cały proces rozpoczyna się od podjęcia właściwej uchwały, przegłosowanej odpowiednią liczbą głosów. Następuje wtedy otwarcie likwidacji. Następnie należy zwołać zgromadzenie wszystkich wspólników.

Dalej następuje powołanie likwidatorów, którymi w modelu ustawowym zazwyczaj zostają członkowie zarządu. Mają oni za zadanie właściwe sfinalizowanie wszystkich formalnych kwestii, niezbędnych w procesie likwidacji.

Kolejny etap to zgłoszenie otwarcia likwidacji w rejestrze KRS, dokonane na platformie należącej do tej instytucji. Do tego należy dołączyć oświadczenie likwidatorów zawierające zgodę na pełnienie tej funkcji, listę adresów likwidatorów oraz numer CREWAN aktu notarialnego zawierającego uchwałę o otwarciu procesu.

Etap ten kończy zgłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, skierowane do ewentualnych wierzycieli.

Działalność spółki w trakcie likwidacji

Ten etap powinien obejmować sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji, a więc zestawienie wszystkich aktywów i pasywów posiadanych przez wspólników.

Drugi etap to sfinalizowanie bieżących spraw spółki. W tym czasie wspólnicy muszą wypełnić pozostałe zobowiązania, ściągnąć ewentualne wierzytelności, a także zakończyć toczące się postępowania sądowe, administracyjne czy egzekucyjne.

Na koniec likwidatorzy muszą upłynnić majątek spółki.

Zamknięcie likwidacji spółki – Warszawa

Zakończenie procesu wymaga sporządzenie sprawozdań za czas sprzed likwidacji, likwidacyjnego, a także finansowego obejmującego cały okres likwidacji. Na koniec należy zwołać ostatnie zgromadzenie wspólników.

Wsparcie specjalistów w procesie likwidacji spółki – Warszawa

Specjalizując się w zakresie obsługi prawnej spółek, zapewniamy również wsparcie w zakresie likwidacji tego typu działalności gospodarczej. Mamy bowiem świadomość, że zarówno założenie, jak i zamknięcie przedsiębiorstwa wymaga wiedzy oraz umiejętności, aby oba te procesy mogły zakończyć się pomyślnie.

Zachęcamy do kontaktu – ustalimy dogodny termin konsultacji, aby móc odpowiednio pomóc Państwu w procesie likwidacji spółki w Warszawie.