Pozew o rozwód. Jak złożyć i napisać – gdzie powinien trafić?

Czym jest dla klientów rozwód?

Rozwód – sytuacja, w której znajduje się coraz więcej par, decydując się na ułożenie sobie życia bez współmałżonka. Dla jednych jest to czas pełen nerwów, złości czy goryczy, w przypadku innych natomiast wiąże się z ulgą, nieznanymi dotąd możliwościami oraz nowym początkiem.

Bez względu na podejście do rozwodu sfinalizowanie wymaga profesjonalnej wiedzy prawnej, włożenia wysiłku oraz odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Umiejętne przedstawienie zaistniałej sytuacji i skompletowanie najważniejszych dokumentów może, bowiem zaważyć na wyniku postępowania rozwodowego. Zatem warto dokładnie przeanalizować kwestię, jak w sposób prawidłowy sporządzić pozew o rozwód oraz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego pełnomocnika.

Kiedy można złożyć pozew o rozwód?

Zanim przejdziemy do tego, jak złożyć wniosek o rozwód, przedstawimy najpierw przesłanki, które umożliwiają poczynienie tego kroku. Aby uzyskać pozytywną decyzję od sądu, musi nastąpić trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Co to oznacza? Oznacza to, że nieodwracalnie zostały zerwane pomiędzy małżonkami wszelkie więzi, tak na płaszczyźnie duchowej jak i gospodarczej oraz fizycznej.

Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak prawidłowo sporządzić pozew o rozwód? Przede wszystkim pamiętając o najważniejszych elementach tego pisma procesowego.

Pisząc pozew o rozwód, nie można zapomnieć o danych – własnych, małżonka oraz o skierowaniu go do właściwego miejscowo sądu.

W następnej kolejności zwróćmy uwagę na konkretne oznaczenie pisma – w tym przypadku pozwu o rozwód – a także stworzenie osnowy wniosku. Przedstawia ona sądowi, z jaką sprawą zgłasza się powód. Dalej należy zadbać o staranne wskazanie faktów dotyczących rozpadu pożycia małżeńskiego, a także dołączenie do nich dowodów potwierdzających zasadność rozwodu.

Na końcu należy złożyć podpis oraz wymienić wszelkie dołączone do pozwu załączniki.

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Warto pamiętać, że pozew o rozwód możemy złożyć, chcąc jednocześnie orzec wyłączoną winę jednego z małżonków jak i bez orzekania o winie.

Należy to napisać bezpośrednio w pozwie, który składany jest do sądu.

Jak napisać pozew o rozwód z winy męża lub żony?

Drugą z możliwych opcji jest wniesienie pozwu o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy męża lub żony. To nieco bardziej wymagająca sytuacja pod względem sporządzenia pozwu oraz uczestnictwa w rozprawach.

Jak napisać pozew o rozwód z winy męża lub żony? W tym przypadku również należy jasno określić taką wolę w samym pozwie. Co więcej, musimy wskazać, z czyjej winy nastąpił  trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Gdy pozew został już sporządzony, a wszystkie dodatkowe dokumenty skompletowane, pozostaje je dostarczyć Sądu. Właściwym rzeczowo sądem w sprawach o rozwód jest tylko i wyłącznie sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkaniem jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.

Jak złożyć pozew o rozwód? Kancelaria prawna Salvar

Wiele osób, stając w obliczu rozpadu swojego małżeństwa, zastanawia się, w jaki sposób sfinalizować cały proces i jak napisać pozew o rozwód, aby możliwie jak najszybciej oraz najsprawniej przejść przez wszystkie formalności. Samodzielne przygotowanie pozwu, bez pomocy doświadczonego prawnika może okazać się trudne.

W przypadku chęci wniesienia pozwu o rozwód – zarówno bez, jak i z orzeczeniem o winie – służymy profesjonalnym wsparciem. Jako specjaliści tworzący kancelarię prawną Salvar zapewniamy pomoc na każdym etapie procesu – od tworzenia pozwu, przez ustalanie strategii, aż po reprezentację klienta w sądzie.