Niekiedy zdarza się, że jedna osoba łamie prawo, stwarzając zagrożenie dla drugiej, jednak robi to w taki sposób, że konkretne instytucje nie mogą zastosować wobec niej takich środków, które zapewnią poszkodowanemu odpowiednią ochronę. W takich sytuacjach może zostać orzeczony zakaz zbliżania się.
Kiedy można wystąpić z wnioskiem o zakaz zbliżania się, w jaki sposób go sporządzić oraz co to oznacza dla obu stron? Jako specjaliści działający w ramach kancelarii prawnej SALVAR jesteśmy w stanie pomóc osobom, dla których zastosowanie tego środka stanowi szansę na normalne funkcjonowanie.
Istnieje wiele przesłanek, w związku z którymi warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o zakaz zbliżania się. W Warszawie podpowiadamy klientom, kiedy oraz w jaki sposób to zrobić, aby jak najbardziej zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie przez sąd.
Przede wszystkim ofiary przemocy domowej powinny zastanowić się nad nałożeniem zakazu zbliżania się na członka rodziny będącego jej sprawcą. To najczęstsza przesłanka, wobec której stosuje się ten środek zapobiegawczy w Polsce. Co więcej, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia nałożyć zakaz zbliżania się ma prawo również funkcjonariusz policji.
Wniosek o zakaz zbliżania się mogą również złożyć ofiary stalkingu, a więc niepożądanego, uporczywego nękania. Co więcej, warto zastanowić się nad tą możliwością także w przypadku doświadczania przemocy psychicznej.
Nieco rzadszym przypadkiem są konflikty wśród sąsiadów lub członków rodziny. Jednak w sytuacji, gdy istnieje ryzyko wyrządzenia szkody bądź krzywdy, istnieje możliwość nałożenia wzajemnych zakazów zbliżania się na osoby mieszkające po sąsiedzku.
Aby rozpocząć procedurę wydania zakazu zbliżania się w Warszawie, najpierw osoba starająca się o jego ustanowienie musi wystosować odpowiedni wniosek do konkretnego sądu. Może to zrobić zarówno przed rozpoczęciem procesu sądowego dotyczącego danego przestępstwa, jak i w jego trakcie.
Wniosek tego typu ma formę osobnego pisma. Co więcej, osoba go składająca ma możliwość podać w metrach odległość, którą uważa za bezpieczną, nieprzekraczalną dla osoby objętej zakazem.
Wniosek może złożyć zarówno sama zainteresowana osoba, jak i prokurator czy obrońca. Co istotne, ustanowionego zakazu zbliżania się w Warszawie bądź jakiejkolwiek innej miejscowości nie może łamać również poszkodowany.
Nasza kancelaria SALVAR pomaga osobom, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo, starając się o ustanowienie zakazu zbliżania się. W Warszawie klienci mogą liczyć na fachowe wsparcie w zakresie stworzenia odpowiedniego wniosku, załączenia kluczowych dowodów oraz złożenia wszystkich dokumentów w sądzie.
Służymy poradą dopasowaną do sytuacji konkretnego klienta, popartą szeroką wiedzą oraz sporym doświadczeniem. Wkładamy sporo wysiłku w to, aby wszystkie procedury zakończyły się pomyślnie dla obsługiwanej osoby. Zachęcamy do nawiązania kontaktu z naszą kancelarią w celu poznania szczegółów i umówienia dogodnego terminu konsultacji.