Stalking Warszawa


Według badań socjologów prawie jedna dziesiąta społeczeństwa miała bądź ma doświadczenia związane ze stalkingiem. Niepożądane, uporczywe nękanie stanowi ogromne obciążenie psychiczne dla ofiary. Jednak polskie prawo oferuje pewne środki, które mają szansę zahamować lub całkowicie zatrzymać szkodliwe zachowania przestępcy.

Co istotne, ofiary stalkingu w Warszawie nie tylko mają możliwość szukania pomocy na komisariacie. Jako specjaliści prowadzący kancelarię prawną SALVAR również oferujemy wsparcie osobom doświadczającym niepożądanego, uporczywego nękania. Zachęcamy do nawiązania kontaktu w celu poznania swoich praw i możliwości obrony przed prześladowcą.

Jakie zachowania wskazują na stalking? Warszawa

Sporo osób miewa problem z określeniem, czy zachowania, których doświadczają, to już stalking. Dzieje się tak, ponieważ to zjawisko trudno zamknąć w sztywnych ramach, a prześladowcy w różny sposób uprzykrzają życie ofiarom.

Stalking polega przede wszystkim na uporczywych próbach nawiązania kontaktu z ofiarą. Zawiera się w tym wydzwanianie oraz wysyłanie wiadomości, w tym w porach nocnych, wystawanie w miejscach zamieszkania lub pracy danej osoby, śledzenie jej, włamywanie się do domu bądź auta, gromadzenie jej przedmiotów osobistych czy fotografowanie jej.

Często stalkerzy mają na celu psychiczne pognębienie danej osoby. W tym celu ją ośmieszają, zawstydzają czy upokarzają, grożą jej, a niekiedy nawet podszywają się pod nią w różnych sytuacjach bądź wykorzystują jej dane osobowe w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej.

Co grozi za stalking? Warszawa

Od 2011 roku polskie prawo ściga osoby dopuszczające się stalkingu. Nękający, którym udowodni się winę, mogą spodziewać się kary pozbawienia wolności do 3 lat. Istnieje jednak przesłanka, mająca jednocześnie tragiczny charakter, mogąca zwiększyć wymiar wyroku do 10 lat. Jest nią sytuacja, kiedy pokrzywdzony decyduje się targnąć na swoje życie.

Co ważne, ściganie stalkera następuje na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że osoba nękana musi najpierw sama podjąć działanie, zgłaszając odpowiednim służbom (na komisariacie bądź w prokuraturze) możliwość popełnienia przestępstwa.

Jak bronić się przed stalkingiem? Warszawa

Przede wszystkim warto gromadzić wszelkie dowody potwierdzające uporczywe próby nawiązania kontaktu przez stalkera. Są to wiadomości, nagrania, zdjęcia, listy, relacje świadków oraz notatki sporządzone w momencie zgłoszenia zajścia na policji. Co więcej, nie należy w żaden sposób odpowiadać na próby kontaktu. Zignorowanie zachować stalkera może go bowiem zniechęcić.

Do kogo zgłosić się w przypadku doświadczenia stalkingu? Warszawa

W przypadku konieczności wejścia z osobą nękającą na drogę sądową warto zgłosić się do fachowców specjalizujących się w obszarze stalkingu. W Warszawie nasza kancelaria prawna SALVAR oferuje profesjonalne wsparcie ofiarom tego typu zachowań. Pomagamy podjąć odpowiednie kroki czy zgromadzić dowody, a także uzyskać środki, które zmuszą stalkera do zaniechania nękania.