Nie wszystkie osoby skazane na karę pozbawienia wolności muszą odbywać ją w zamkniętym zakładzie – niektóre mogą ten czas spędzić w miejscu zamieszkania. Jednak nie oznacza to, że taki człowiek pozostaje bez żadnego nadzoru. Istnieją bowiem specjalne systemy i rozwiązania, które ułatwiają kontrolowanie takiej osoby, jednocześnie pozostawiając jej pewien poziom swobody.
Mowa o dozorze elektronicznym – w Warszawie specjaliści z naszej kancelarii SALVAR są gotowi pomóc klientowi w uzyskaniu zgody na odbywanie kary z jego zastosowaniem. Zachęcamy do nawiązania kontaktu.
Dozór elektroniczny w Warszawie bądź jakimkolwiek innym miejscu umożliwia odbycie kary przez skazanego w miejscu jego zamieszkania. W tym celu otrzymuje on specjalny nadajnik radiowy, który najczęściej zakłada się na nogę (czasami wybiera się rękę). Natomiast w budynku zostaje umieszczone urządzenie monitorujące. Odbiera ono sygnał z nadajnika, który nosi przy sobie skazany.
Skazany ma prawo oddalać się od miejsca zamieszkania jedynie w ściśle określonych godzinach oraz w konkretnym celu, na przykład, by realizować obowiązki zawodowe. Co więcej, taka osoba musi relacjonować kuratorowi sądowemu przebieg odbywania kary. Jeśli któryś z warunków nie zostanie dopełniony, wówczas sąd może cofnąć zgodę na zastosowanie dozoru elektronicznego i przekierować skazanego do zamkniętego zakładu.
Przede wszystkim dozorem elektronicznym w Warszawie lub jakimkolwiek innym mieście może zostać objęta osoba, której kara do odbycia nie przekracza roku i 6 miesięcy. Co więcej, skazany musi posiadać określone miejsce stałego pobytu, gdzie warunki mieszkaniowe oraz możliwości techniczno-organizacyjne bez przeszkód umożliwiają odbycie kary.
Co więcej, aby móc skorzystać z dozoru elektronicznego, pozostałe osoby pełnoletnie zamieszkujące w budynku, w którym skazany będzie odbywał karę, muszą wyrazić zgodę. Dotyczy to również właściciela lokalu. Wreszcie sąd decyduje się na to rozwiązanie, jeśli jest ono odpowiednie do osiągnięcia celów kary.
Co istotne, nie wszystkie wykroczenia kwalifikują się do zastosowania dozoru elektronicznego. Przede wszystkim nie mają takiej szansy skazani w warunkach recydywy.
Ponadto osoby odbywające karę aresztu za wykroczenie (również zastępczą), karę porządkową, zastępczą karę pozbawienia wolności za wykroczenie skarbowe, karę aresztu wojskowego bądź te, wobec których zastosowano środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności.
Aby starać się o zgodę na realizację wyroku w miejscu zamieszkania, należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Do niego należy dołączyć uzasadnienie. Potrzebne są również oświadczenia osób pełnoletnich zamieszkujących ze skazanym, w których zgadzają się na taki charakter wykonywania kary.