Człowiek ma wiele cech, lecz jedną z nich na pewno nie jest pełna nieomylność – dotyczy to również sędziów. Niekiedy bowiem zdarza się, że wyrok kończący sprawę zapadł w okolicznościach budzących pewne podejrzenia, na przykład w związku z procedurami. Czy w takiej sytuacji można coś jeszcze zrobić?
W niektórych ściśle określonych przez prawo przypadkach przysługuje kasacja wyroku. W Warszawie specjaliści z naszej kancelarii SALVAR są gotowi do uruchomienia procedury wniesienia o ten środek.
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia w procesach cywilnych. Skargę tę można złożyć jedynie w przypadku wyroku bądź postanowienia wydanego przez sąd II instancji. Gdy zostanie rozpatrzona pozytywnie, rozstrzygnięcie sprawy przejmuje Sąd Najwyższy.
Wnieść skargę kasacyjną można z dwóch powodów. Pierwszy z nich obejmuje naruszenie prawa materialnego poprzez jego błędną wykładnię albo niewłaściwe zastosowanie. Natomiast drugi dotyczy nieprawidłowości związanych z nieprzestrzeganiem przepisów postępowania, które mogły doprowadzić do zmiany wyroku.
Co ważne, skargę kasacyjną od danego wyroku można wnieść jedynie raz. Ponadto termin na jej przedstawienie wynosi 30 dni liczone od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
Przede wszystkim w przypadku wnoszenia skargi kasacyjnej pojawia się tak zwany przymus adwokacki. W takiej sytuacji strony tracą zdolność postulacyjną (to znaczy, że nie mogą samodzielnie dokonywać czynności procesowych), a zamiast nich w Sądzie Najwyższym występują radca prawny bądź adwokat.
Co więcej, istnieje osobna grupa osób, które mają prawo wnieść skargę kasacyjną od każdego prawomocnego wyroku sądu kończącego postępowanie. Należą do niej Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, a także Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
W kilku przypadkach stronom nie przysługuje kasacja wyroku. Wśród nich wymienia się sytuację, kiedy toczy się postępowanie majątkowe, ale wartość przedmiotu zaskarżenia nie przekracza 50 tysięcy złotych. Skarga zostanie odrzucona także wtedy, gdy sprawa dotyczy ubezpieczeń społecznych – w tym przypadku kwota musi wynosić więcej niż 10 tysięcy złotych.
Ponadto nie ma szansy na pozytywne rozpatrzenie skargi kasacyjnej, gdy strony wnoszą ją od wyroków w sprawach o alimenty, rozwodowych, separacyjnych, o naruszenie posiadania, a także tych dotyczących kar porządkowych.
W rozprawie kasacyjnej bierze udział 3 sędziów. W jej trakcie nie są brane pod uwagę żadne nowe dowody czy fakty, a obrady składu mają charakter niejawny.
Rozprawa kasacyjna może się zakończyć na 4 sposoby. Pierwszy z nich obejmuje uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia sądowi II instancji. Drugi oznacza uchylenie zaskarżonego wyroku oraz umorzenie postępowania. Trzeci to uchylenie zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego. Natomiast czwarty stanowi oddalenie kasacji.
Jako specjaliści doskonale wiemy, że aby wnieść kasację, obecność adwokata jest niezbędna. Dlatego oferujemy fachowe wsparcie w trakcie całej procedury – od przeanalizowania czynników, które mogą wskazać na możliwość pozytywnego rozpatrzenia skargi, przez tworzenie pisma procesowego, aż po reprezentację strony.